Koliko se grama CO2 oslobodi sagorijevanjem 50g acetilena ArC=12 2C2H2+5O2--->4CO2+2H2O KRATKO RJEŠENJE(169,23g) ArO=16 ArH=1
2C2H2+5O2--->4CO2+2H2O
m(C2H2)=50g M(C2H2)=26 g/mol n=1,92mol
2:4=1,92mol : n(CO2)
n(CO2) = 3,85mol M(CO2)=44 g/mol m(CO2)=169,23g
Ovaj rezultat dobijes ako koristis brojeve koji nisu zaokruzeni. =)))
powered by Drupal
Odgovor.
2C2H2+5O2--->4CO2+2H2O
m(C2H2)=50g
M(C2H2)=26 g/mol
n=1,92mol
2:4=1,92mol : n(CO2)
n(CO2) = 3,85mol
M(CO2)=44 g/mol
m(CO2)=169,23g
Ovaj rezultat dobijes ako koristis brojeve koji nisu zaokruzeni. =)))