Molio bih za pomoć oko ovog zadatka jer dobivam neke čudne brojeve:
Limunska kiselina dodaje se hrani kao inhibitor plijesni. maseni udio ugljika je 37.5%, VODIKA 4%, i kisika 58.5% .Mr spoja je 192.12. odredi emp. i mol. formulu spooja.
Ja sam probao ovako;
N(C):N(H): N(O)= n(C):n(H):N(O)
=37.5g/12.01gmol-1 : 4g/1.008gmol-1 : 58.5g/16gmol-1
=3.122 mol: 3.968 mol: 3.656 mol / : 3.122 mol
=1:1.27 :1.17
ne dobijem uopće normalne borjeve i ne znam kako dalje. N ekužim dal zadatak nije dobro postavljen ili što. U rješenju piše C6H8O7 .
Što ne valja?
powered by Drupal
To je sve ok. Znaci,
To je sve ok. Znaci, empirijska formula je CH1,27O1,17. Sad ti treba molekulska, a za to ti sluzi neupotrebljena Mr (nije to nepotreban podatak). Ovo se radi obicnom jednacinom.
Neka je broj C-atoma x. U tom slucaju broj vodonikovih atoma je 1,27x, a broj kiseonikovih atoma je 1,17x. Mr tog jedinjenja je:
12x+1*1,27x+16*1,17x=192,12
Resavanjem, dobijas da je x=6 i onda lako nadjes formulu.
Napomena: 1,27x=7,62, a to se zaokruzuje na 8.
Pozdrav!
Ignoramus et ignorabimus.
aha.. a jel može
aha.. a jel može empirijska imat decimalne brojeve..jer vbećinom dobijem 2.5 ili 1.5 pa pomnopžim sa 2 nisam još takve brojeve dobio zato mi nije bilo jasno.
znam zašto služi Mr ..ali su me zbunjivali ti decimalni brojevi u empirijskoj koju moram odredit prije molekulske