Izracunati masu MgSO4 * 7H2O koja ce iskristalisati kada se 250g rastvora zasicenog na 60 stepeni ohladi na 20 stepeni.
R(MgSO4 na 60 stepeni)=54,6
R(MgSO4 na 20 stepeni)=33,7
ja sam ovako racunala
154,6: 54.6
250 : x
x=88,3g MgSO4 na 60 stepeni
masa vode je 250-88,3=161,7g
pa je masa MgSo4 na 20 stepeni:
33,7: 100
x : 161,7
x=54,49g
n(MgSO4)=n(MgSO4 * 7H2O)
m(MgSO4 * 7H2O)=181G
m'(MgSO4 * 7 H2O) =111,7g
pa je masa MgSO4 * 7 H2O koja je iskristalisala m-m'=69,31g
a u resenju je 107g
Da li neko moze da mi objasni kako?
powered by Drupal
33,7: 100 x :
33,7: 100
x : 161,7
Ovo ti nije tacno. Masa vode nije 161,7g posto ce jedan deo da iskristalise (MgSO4*7H2O).
hvala :)
hvala :)