Izracunajte koliko se toplote oslobadja pri sagorevanju C2H5OH.Uzmite u obzir da je nastala voda u tecnom stanju.
C2H5OH + 3O2 ---> 2CO2 + 3H2O
Treba da se izračuna delta rH odnosno, toplotu koja se oslobodi pri ovoj hemijskoj reakciji:
delta rH ćeš dobiti ako od zbira entalpija reakcionog proizvoda oduzmeš zbir entalpija reaktanata:
delta rH = 2 x delta fH za CO2 + 3 x delta fH za H2O - delta fH za C2H5OH
delta rH = 2 x (-393,5) + 2 x (-285,8) - (-277,6) = -786,4-571,6+277,6= -1080,4 kJ/mol
Dakle, ovoliko se energije oslobađa pri sagorevanju 1 mola etanola.
powered by Drupal
C2H5OH + 3O2 ---> 2CO2 +
C2H5OH + 3O2 ---> 2CO2 + 3H2O
Treba da se izračuna delta rH odnosno, toplotu koja se oslobodi pri ovoj hemijskoj reakciji:
delta rH ćeš dobiti ako od zbira entalpija reakcionog proizvoda oduzmeš zbir entalpija reaktanata:
delta rH = 2 x delta fH za CO2 + 3 x delta fH za H2O - delta fH za C2H5OH
delta rH = 2 x (-393,5) + 2 x (-285,8) - (-277,6) = -786,4-571,6+277,6= -1080,4 kJ/mol
Dakle, ovoliko se energije oslobađa pri sagorevanju 1 mola etanola.