Koliko grama kristalnog MgCl2 X 6H2O treba da dodate u 191cm3 H2O da biste dobili rastvor koncentracije 0,25mol/dm3, gustine 1,02g/cm3?? Hvala unapred :D
Treba 1.02g/cm2 tj. 1020g u dm2.A Mr (MgCl2x6H2O)=203g/mol tako da imamo:o25molax203g/mol=50,75g a nama treba 1020g u 1dm2.Stoga
1020-50,75=969,25 a odatle cemo videti koliko treba grama u 191: 50,75x191/969,25=10g medjutim posto imam 6molekula vode treba ih oduzeti od ove gramaze jer ce biti voda u vodi i tako Mr(6H2O)=108g/molu, pa na kraju nam treba 10x203/108=18,7 kristalnog MgCl2x6H2O.
Hvala na pomoci ali resenje je 10g MgCl2 x 6H2O, a ja dobijam 9,7g.....Hteo sam da proverim da vidim da li je resenje okruglo 10g ili je mozda 9,7g pa je zaokruzeno na 10..... Tvoje resenje mi je nelogicno zato sto kad bi stavio 171,5g Kristalohidrata u 191gH2O nastao bi prezasicen rastvor, ogromne koncentracije.... Ali jos jednom hvala Ako neko zna neka uradi pa da uporedimo rezultat...Hvala unapred Pozdrav :D
rastvori
Treba 1.02g/cm2 tj. 1020g u dm2.A Mr (MgCl2x6H2O)=203g/mol tako da imamo:o25molax203g/mol=50,75g a nama treba 1020g u 1dm2.Stoga
1020-50,75=969,25 a odatle cemo videti koliko treba grama u 191: 50,75x191/969,25=10g medjutim posto imam 6molekula vode treba ih oduzeti od ove gramaze jer ce biti voda u vodi i tako Mr(6H2O)=108g/molu, pa na kraju nam treba 10x203/108=18,7 kristalnog MgCl2x6H2O.
isprvka
Rastvori
Hvala na pomoci ali resenje je 10g MgCl2 x 6H2O, a ja dobijam 9,7g.....Hteo sam da proverim da vidim da li je resenje okruglo 10g ili je mozda 9,7g pa je zaokruzeno na 10..... Tvoje resenje mi je nelogicno zato sto kad bi stavio 171,5g Kristalohidrata u 191gH2O nastao bi prezasicen rastvor, ogromne koncentracije....
Ali jos jednom hvala
Ako neko zna neka uradi pa da uporedimo rezultat...Hvala unapred
Pozdrav :D
I ja sam dobio da je resenje
I ja sam dobio da je resenje 9,7.
Ne, resenje treba da bude
Ne, rešenje treba da bude 10g.
50,75g(MgCl2 X 6H2O) : 1000 cm3 (rastvora) - iz koncentracije
Pošto iz gustine vidimo da je masa jednog cm3 rastvora 1,02g, možemo izračunati da će se u 1000 cm3 nalaziti 1020g rastvora.
I sada znamo da se u 1 dm3 rastvora nalazi 50,75 g MgCl2 X 6H2O i da je masa tog rastvora 1020g. Masa vode je: 1020-50,75=969,25g.
Znači da se 50,75 g MgCl2 X 6H2O nalazi u 969,25 g H2O, a onda će se x grama nalaziti u 191g vode(jer je d(H2O)=1g/cm3)
50,75g:969,25g=x;191
x=10g MgCl2 X 6H2O
Rastvori
A kako si dobio 50,75g MgCl2 x 6H2O?? To mi nije jasno? Hvala :)
Pretvorio 0,25 mola MgCl2 X
Pretvorio 0,25 mola MgCl2 X 6H2O (iz koncentracije) u grame. Nema na čemu. :)
Rastvori
Puno ti hvala :D