1. Ako je relativna molekulska masa hlora 71, koliko iznosi masa jednog atoma hlora?
2. Koja je empirijska formula spoja u ciji sastav ulaze vodik, ugljik, kisik i dusik u masenom omjeru 1:3:4:7?
3.Koliko se atoma nalazi u 56 mL helijuma (normalni uslovi?)
Unaprijed zahvaljujem.....
powered by Drupal
1,zadatak
Pa mislim ako je masa molekula Cl2 71,onda je masa jednog atoma Cl 35,5.Jer u jednom molekulu imas dva atoma.
Odgovor.
Hm, razmisli malo. Da li zaista mislis da jedan atom ima 35,5g?! To je masa 1 MOLA atoma, a ne jednog atoma.
Hm...
Gledaj to ovako. Jedan mol je 6*10^23 atoma nekog elementa. Postavis jednostavnu proporciju: ako taj broj cestica tezi 35,5 g, onda jedna cestica tezi x g. I izracunas. :)
Da, darkyy je
Da, darkyy je upravu....
Stvarna masa atoma ili molekula dobija se kada se njegova atomska/molekulska masa pomnozi unificiranom jedinicom koja iznosi
1,6*10-27kg ako se ne varam!
2.zadatak
Ovo jedinjenje ima 2 atoma N, 1 atom C,1 atom O i 4 atoma H.Samo jos da sklopim formulu ;)
2.zadatak
CH4ON2
omjeri masa
oprosti ako ti smetam ali bi zaista zeljela znati kako si dosla do te formule, ako ti n jie problem da mi objasnis!
Odgovor
pa gledas odnos H i C i on je 1:3.S obzirom da je Mr(C)=12 taj odnos se uspostavlja ako m(H)=4g.I odavde vidis da imas 4 H i 1C.
E sada ides za ostale elemente.Ako je odnos H i O 1:4 jasno je da moras imati 16 g O,tj. 1 O.A odnos H i N je 1:7 pa je stoga m(N)=28 tj. imas 2 N.Ovakav zadatak sam nasla u zbirci i posto su bili ponudjeni odgovori bilo je bitno samo utvrditi odnos elemenata,a formule su bec bile ponudjene pa sam ti napisala da je formula CH4ON2.Mozda i nisam dobro objasnila,izvini ako sam te zbunila!
Ispravka
Da,u pravu ste.Nisam dobro procitala zadatak.Desava se.
moze
moze ovako:n=N/NA gdje je N=1 atom,i samim tim je n=0,167*10^-23 mola.I kada se uvrsti formula m=M*n dobija se m=5,93 *10^-23g.Jeli sad dobro????