Koliko će željeza ostati neizreagirano ako se pri dobivanju željezo (II)-sulfida pomiješa sa 14 grama željeza i 6 grama sumpora? (r:m Fe=3,5 grama)
n(Fe) = 14g / 55,85g mol-1 = 0,2507mol n(S) = 6g / 32g mol-1 = 0,1875mol
Željeza ima u suvišku i reaktanti reagiraju u omjeru 1:1, pa jednostavno oduzmemo količinu sumpora od količine željeza. Kažemo da je sumpor mjerodavni reaktant (kada bismo računali masu nastalog FeS, uzeli bismo u obzir masu sumpora, a ne željeza).
n(Feneizreagirano) = 0,0632mol, odnosno m(Feneizreagirano) = 0,0632mol * 55,85g mol-1 = 3,53g
powered by Drupal
Mjerodavni reaktant
n(Fe) = 14g / 55,85g mol-1 = 0,2507mol
n(S) = 6g / 32g mol-1 = 0,1875mol
Željeza ima u suvišku i reaktanti reagiraju u omjeru 1:1, pa jednostavno oduzmemo količinu sumpora od količine željeza. Kažemo da je sumpor mjerodavni reaktant (kada bismo računali masu nastalog FeS, uzeli bismo u obzir masu sumpora, a ne željeza).
n(Feneizreagirano) = 0,0632mol, odnosno
m(Feneizreagirano) = 0,0632mol * 55,85g mol-1 = 3,53g