dam li neko moze da mi uradi ovaj zadatak hitno je ako je moguce i postupak? Koliko dm3 vodonika pri normalnim uslovima se oslobadja rakcijom 2 mola aluminijuma sa 10% primasa pri cemu je prinos reakcije 85% u reakciji ca HCl?
n(Al)=2mol wp=10% p=85% V(H2)=?
Reakcija aluminijuma i hlorovodonika:
2Al+6HCl -----> 2AlCl3+3H2
n1(Al):n1(H2)=2:3 n1(Al):(V1(H2)/Vm)=2:3 V1(H2)=3*n1(Al)*Vm/2
Posto primese cine 10% smese onda je cistog aluminijuma: n(Al)=(1-wp)*n(Al)
Dakle teorijski bi se dobilo: V1(H2)=3*(1-wp)*n(Al)*Vm/2
Medjutim posto je prinos reakcije o,85 onda se dobija:
V(H2)=0,85*3*(1-wp)*n(Al)*Vm/2
V(H2)=0,85*3*(1-0,1)*2*22,4/2
V(H2)=51,408dm3
nerazumem, ali u svakom slucaju hvala :)
powered by Drupal
Sehiometrija
n(Al)=2mol wp=10% p=85% V(H2)=?
Reakcija aluminijuma i hlorovodonika:
2Al+6HCl -----> 2AlCl3+3H2
n1(Al):n1(H2)=2:3 n1(Al):(V1(H2)/Vm)=2:3 V1(H2)=3*n1(Al)*Vm/2
Posto primese cine 10% smese onda je cistog aluminijuma: n(Al)=(1-wp)*n(Al)
Dakle teorijski bi se dobilo: V1(H2)=3*(1-wp)*n(Al)*Vm/2
Medjutim posto je prinos reakcije o,85 onda se dobija:
V(H2)=0,85*3*(1-wp)*n(Al)*Vm/2
V(H2)=0,85*3*(1-0,1)*2*22,4/2
V(H2)=51,408dm3
nerazumem, ali u svakom
nerazumem, ali u svakom slucaju hvala :)