Koliko ce se dobiti molova kisele soli u reakciji 0,02 mola kalcijum-hidroksida sa 200 mL rastvora fosforne kiseline koji u jednom litru sadrzi 0,1 mola?
Posto je jednak broj molova Ca(OH)2 i H3PO4 napisimo reakciju u kojoj ce te supstance reagovati bez ostatka:
Ca(OH)2 + H3PO4 -----> CaHPO4 + 2H2O
Dakle na osnovu koeficijenata iz jednacine zakljucujemo da je nastalo o,o2 mola kisele soli.
Imam i ja jedno pitanje koje je, cini mi se, kljucno za razumevanje zadatka, a na koje ne mogu sa sigurnoscu da odgovorim.
NaOH+H3PO4-----> Na3PO4 + 3H2O
Da li se zamena vodonikovih jona natrijumovim vrsi postupno? Npr. da li se prvo supstituisu svi 'prvi' vodonikovi atomi, pa onda 'drugi' i na kraju 'treci', sto naravno zavisi od kolicine NaOH, ili to nema nikakve veze (tj. svaki molekul H3PO4 se supstituise zasebno).
Ca(OH)2 + H3PO4 = CaHPO4 + 2
Ca(OH)2 + H3PO4 = CaHPO4 + 2 H2O
Samo uoci odnos susptanci koje reaguju i pogledaj ko je u visku...
kod ovog zadatka ja imam
kod ovog zadatka ja imam pitanje, a to je zasto se dobija kisela so CaHPO4 a ne Ca(H2PO4)2?
D
pa ajde razmisli sta je Ca(H2PO4)?da li mozes da mi napises slovima kako se zove to jedinjene?
n(Ca(OH)2)=0,02 mol
n(Ca(OH)2)=0,02 mol Vr(H3PO4)=200ml=0,2dm3 c(H3PO4)=0,1mol/dm3
Izracunajmo koliko ima molova H3PO4:
n(H3PO4)=c(H3PO4)*Vr(H3PO4) n(H3PO4)=0,1mol/dm3*0,2dm3 n(H3PO4)=0,02mol
Posto je jednak broj molova Ca(OH)2 i H3PO4 napisimo reakciju u kojoj ce te supstance reagovati bez ostatka:
Ca(OH)2 + H3PO4 -----> CaHPO4 + 2H2O
Dakle na osnovu koeficijenata iz jednacine zakljucujemo da je nastalo o,o2 mola kisele soli.
Imam i ja jedno pitanje koje je, cini mi se, kljucno za razumevanje zadatka, a na koje ne mogu sa sigurnoscu da odgovorim.
NaOH+H3PO4-----> Na3PO4 + 3H2O
Da li se zamena vodonikovih jona natrijumovim vrsi postupno? Npr. da li se prvo supstituisu svi 'prvi' vodonikovi atomi, pa onda 'drugi' i na kraju 'treci', sto naravno zavisi od kolicine NaOH, ili to nema nikakve veze (tj. svaki molekul H3PO4 se supstituise zasebno).