Cao! Ja sam nova ovde i mislim da je bas dobro sto postoji ovakav sajt...Inace sam 3. godina gimnazije i spremam se za republicko
Ako moze neko da mi pomogne oko ovog zadatka:
Smesa CaCl2 i CaBr2 ima masu 10g. U reakciji sa viskom AgNO3 koncentracije 0.1 mol/dm3 dobija se 23.03g taloga. Izracunati mase CaCl2 i CaBr2 u smesi
Resenje je 6 g CaCl2 i 4g CaBr2
powered by Drupal
Odgovor. :)
Evo, ovako.
Postaviš reakcije.
CaCl2 + 2AgNO3 -> Ca(NO3)2 + 2 AgCl
CaBr2 + 2AgNO3 -> Ca(NO3)2 + 2AgBr
Talog ti je sastavljen od AgCl i AgBr.
Postaviš sistem:
x+y=10g
x-CaCl2 y-CaBr2
Druga je
2*(x/111)*143,5 + 2*(y/200)*188=23,03g
Nadam se da ti je ovo jasno. Udvostručiš to zbog koeficijenata, i množiš molarnim masama taloga.
Rešiš, i to je to. :)
Razumela sam, hvala...
Razumela sam, hvala...
nije mi jasno kako dalje da
nije mi jasno kako dalje da nastavim jednacinu jer imam dve nepoznate x i y
Imas jednacine
Imas jednacine :
x+y=10
2.58x +1.88y=4.23
Prvu pomnozis sa -1.88 da ti se ponisti y i saberes ih:
2.58x-1.88x=4.23
0.7x=4.23
x=6g CaCl2
y=4g CaBr2
razumeo mnogo hvala
razumeo mnogo hvala