Koliki je maseni udio KOH u rastvoru koji se dobiva mjesanjem 250 gr 10% KOH, 150 ml vode i 10 gr KOH?
Unapred hvala.. :))
150ml=150g
To je zato sto je ml=cm3, a gustina vode je 1 g/cm3(masa=gustina*zapremina).
Znaci, udeo je masa rastvorene supstance podeljena sa masom rastvora.
ω=(25g+10g)/(250g+150g+10)=0,0836
Inace, tih 25 g dobila sam izracunavanjem mase KOH u prvom rastvoru (0.1*250).
Nadam se da je jasno. :)
powered by Drupal
Maseni udeo-odgovor
150ml=150g
To je zato sto je ml=cm3, a gustina vode je 1 g/cm3(masa=gustina*zapremina).
Znaci, udeo je masa rastvorene supstance podeljena sa masom rastvora.
ω=(25g+10g)/(250g+150g+10)=0,0836
Inace, tih 25 g dobila sam izracunavanjem mase KOH u prvom rastvoru (0.1*250).
Nadam se da je jasno. :)