Koliko se mililitara hlorovodonika(normalni uslovi) može dobiti reakcijom 1 mola H2 i 2 mola Cl2?
H2+ Cl2------>2HCl
n(H2)=1mol
n(Cl2)=2mol. U ovoj reakciji je u visku hlor pa su molovi hlorovodonika
n(HCl)=2*n(H2)=2*1=2mol
1mol--------22.4dm3
2mol---------x
x=2*22.4/1=44.8dm3=44800cm3
H2+Cl2_____2HCl
1molCL2---------->2molHCl
uzeli smo Cl2 zato sto ga ima u visku.,
nastavljamo:1molCl2-------->22.4dm3
2molCl----------->x_____________________________
x=44.8dm3=44.8l=44.800ml.
powered by Drupal
hlorovodonik
H2+ Cl2------>2HCl
n(H2)=1mol
n(Cl2)=2mol. U ovoj reakciji je u visku hlor pa su molovi hlorovodonika
n(HCl)=2*n(H2)=2*1=2mol
1mol--------22.4dm3
2mol---------x
x=2*22.4/1=44.8dm3=44800cm3
H2+Cl2_____2HCl 1molCL2------
H2+Cl2_____2HCl
1molCL2---------->2molHCl
uzeli smo Cl2 zato sto ga ima u visku.,
nastavljamo:1molCl2-------->22.4dm3
2molCl----------->x
_____________________________
x=44.8dm3=44.8l=44.800ml.