Kosti sadrze oko 60% tercijalnog kalcijum-fosfata.Jedan kilogram kostiju sadrzi koliko kilograma kalcijum-fosfata?
M(Ca(PO4)2)=310g/mol M(P2)=62g/mol 1000g:100%=Xg:60% X=600g 310g:62g=600g:X X=120g=0,12kg fosfora
1 kg sadrzi 0.12 kg fosfora, ali ako se trazi koliko kg kalcijum-fosfata sadrzi 1kg kosti, onda je m(Ca3(PO4)2)=60*1kg/100=0.6kg .
powered by Drupal
M(Ca(PO4)2)=310g/mol M(P2)=62
M(Ca(PO4)2)=310g/mol
M(P2)=62g/mol
1000g:100%=Xg:60%
X=600g
310g:62g=600g:X
X=120g=0,12kg fosfora
1 kg sadrzi 0.12 kg fosfora,
1 kg sadrzi 0.12 kg fosfora, ali ako se trazi koliko kg kalcijum-fosfata sadrzi 1kg kosti, onda je
m(Ca3(PO4)2)=60*1kg/100=0.6kg .