1.Koliko grama etanola je sagorelo ako je u reakciji oslobodjenog ugljenik(IV)-oksida sa kalcijum-hidroksidom nastalo 50g kalcijum-karbonata?
2.Kako biste od apsolutnog etanola(100%) napravili 200g alkohola koji se koristi kao dezinfekciono sredstvo?
Molim vas,ako neko zna neka mi pojasni..Hvala unapred :)
powered by Drupal
1. Prvo nadjes koliko ti je
1. Prvo nadjes koliko ti je grama CO2 reagovalo sa Ca(OH)2 da bi nastalo 50g CaCO3 reakcija : Ca(OH)2 + CO2 --> CaCO3 + H2O i proporcija :
44 : 100 = x : 50 x= 22g CO2
Zatim, dobijenu vrednost zamenis u reakciji sagorevanja etanola :
C2H5OH + 3O2 --> 2CO2 + 3H2o proporcija : 46 : 88 = x : 22 x= 11,5g etanola
2. Alkohol koji se koristi kao dezinfekciono sredstvo je 70%-ni rastvor etanola. Znaci od 100%-og etanola treba da napravis 200g 70%. Prvo nalazis koliko ima ciste rastvorene supstance u 200g 70% rastvora pa sledi proporcija : 200 : x = 100 : 70 x= 140g cistog etanola. Znaci dobila si koliko imas ciste rastvorene supstance u rastvoru, sada samo treba da od celokupne mase rastvora oduzmes masu rastvorene supstance i dobices masu rastvaraca : 200 - 140 = 60g rastvaraca. I zakljucujemo da za pravljenje 200g rastvora alkohola koji se koristi kao dezinfekciono sredstvo treba da uzmes 140g 100% etanola i 60g rastvaraca.
Hvala vam puno :)
Hvala vam puno :)