Da li bi mozda neko mogao da mi pomogne da resim ove zadatke? 5.aprila je grasdko takmicenje i jako bi mi znacilo da imam resenja ovih zadataka. 1. Smesa istih masa cinka i kalcijum-karbonata obradjena je viskom rastvora hlorovodonicne kiseline. Izracunati gustinu dobijene smese gasova pri normalnim uslovima. 2. Rendgenska cev radi na 6x 10na 4 V. Kolika je najmanja talasna duzina X-zraka koje emituje? e=1,6x10na -19 C c=3,0x 10 na 8 m/s 3. Koliko jedinicnih celija ima u 10g aluminijuma ako aluminijum ima povrsinski centriranu kristalnu resetku? 4. Koliko g koncetrovane H2So4 (98%) treba dodati u 2 dm3 vode da bi se dobio rastvor koncentracije 2,5 mol/dm3 (ro=1,154 g/cm3)? 5. Jedinicna celija volframa je prostorno centrirana kocka koja sadrzi dva atoma i ima duzinu a=b=c=3,16 x 10 na -8. Izracunati gustinu volframa. 6. Apsorbancija je velicina direktno proporcijalna koncentraciji. Uzorak od 2 cm3 urina razblazen je do 100 cm3. Uzet je alikvot tog rastvora od 25cm3 i izmerena je apsorbancija 0,428 koja potice od prisutnih fosfata. U drugi alikvot od 25 cm3 dodat je 1 cm3 rastvora koji sadrzi 0,050 mg fosfata. Izmerena je apsorbancija 0,517. Izracunati broj miligrama fosfata u 1 cm3 urina. 7. Neki gasoviti ugljovodonik zapremine 20 cm3 pomesa se sa 100cm3 kiseonika i smesa sagori. Zapremina smese po zavrsetku reakcije posle kondenzacije vodene pare iznosi 80 cm3. Nakon propustanja gasova kroz rastvor KOH zapremina se smanjila na 20cm3. Koja je molekulska formula ugljovodonika ? Sve zapremine date su pod normalnim uslovima.
powered by Drupal
Pogledaj druge S.O.S teme
Nije potrebno raditi iste zadatke još jednom. To su pre svega zadatak 4) i 6). Za druge bi trebao malo sačekati.
Liberté, egalité, fraternité!
Da li bi mogao da mi
Da li bi mogao da mi postavis link za ta dva zadatka posto sam sve pretrazila i nisam nasla? I da li bi neko mogao da mi pomogne oko ostalih zadataka jer sam jedino 5. uspela da resim u medju vremenu? Puno bi mi znacilo jer je takmicenje ove nedelje.
Pa jel mozes onda da
Pa jel mozes onda da postavis link ili da neko resi 6 zadatak?
jel moze bilo ko da da linnk
jel moze bilo ko da da linnk ja se ubi trazeci a treba mi resenje za taj zadatak?
Evo rešiću ti ja 7.
Evo rešiću ti ja 7. zadatak.
Najvažnije je uzeti u obzir da se zapremine ovih gasova odnose kao i brojevi molova, odnosno molekula, odnosno koeficijenata u jednačini.
Odnosi su 20:100:80:20 (pogledaj tekst zadatka). Dakle taj ugljovodonik je sagorevanjem sa 100 cm3 kiseonika mogao da da jedino ugljen-dioksid i vodu i moglo je eventualno da ostane u višku kiseonika (ili možda tog ugljovodonika). Ukupno nastalih (CO2)i zaostalih (verovatno O2) gasova ima 80 cm3. Kada se ta smeša gasova propusti kroz rastvor KOH, sav ugljen-dioksid će reagovati:
2KOH + CO2 --> K2CO3 + H2O
Znači da je sada u tih 20 cm3 gasa koji je na kraju ostao kiseonik koji je bio u višku. Sad znamo koliko je kiseonika ostalo u višku, a ukupno je bilo 100cm3 kiseonika znači da je izreagovalo 80 cm3. Takođe to znači da je u onih 80 cm3, što je ostalo posle kondenzacije vode bilo 80-20 = 60cm3 CO2
Konačno znamo: reagovalo je 20 cm3 ugljovodonika sa 80 cm3 kiseonika i dalo je 60 cm3 ugljen-dioksida. Iz toga možemo da izvedemo odnos 20:80:60 ili 1:4:3 što u obliku jednačine izgleda ovako:
X + 4O2 --> 3CO2 + 2H2O
Do broja molekula vode dolazimo tako sto prosto izjednacimo broj kiseonikovih atoma levo i desno (u X-ugljvodoniku naravno nema kiseonika pa ga ne racunamo).
Na osnovu odnosa ugljenika i vodonika, proizvoda sagorevanja dolazimo do molekulske formule C3H4 sto odgovara molekulu PROPINA.
A ja ću ti rešiti 2.
Rendgenska cev služi za dobijanje rendgenskih, tj. x-zraka. Radi na principu zakočnog zračenja. Najčešće se volframova žica zagreva propuštanjem struje kroz nju, i na taj način se dobijaju slobodni elektroni (elektroni kao da isparavaju sa žice). Ovako dobijeni slobodni elektroni se ubrzavaju prolazeći kroz električno polje. Ukoliko pretpostavimo da je po napuštanju žice kinetička energija elektrona jednaka nuli (što nije sasvim tačno), na kraju puta kroz električno polje ona će biti:
Ek = eU
gde je Ek - kinetička energija elektrona, e - naelektrisanje elektrona, U - razlika električnog potencijala kroz koju elektron prolazi. Potom, elektron nailazi na metalnu metu i usled interakcije sa elektronima mete počinje da koči. Energija koju elektron izgubi pri ovakvom kočenju oslobađa se u vidu kvanta elektromagnetnog zračenja. Najveću energiju, tj. najmanju talasnu dužinu, ovaj kvant će imati u slučaju da elektron potpuno zakoči, odnosno u slučaju da se sva njegova kinetička energija pretvori u energiju elektromagnetnog zračenja. Energija kvanta elektromagnetnog zračenja je:
E = hν
gde je h - Plankova konstanta, ν - frekvencija elektromagnetnog zračenja. Frekvencija i talasna dužina su povezane preko jednačine:
νλ = c
gde je λ - talasna dužina, c - brzina svetlosti. Tako se energija kvanta elektromagnetnog zračenja može pisati i kao:
E = hc/λ
Kada se izraz za kinetičku energiju elektrona izjednači sa izrazom za energiju kvanta elektromagnetnog zračenja, dobija se:
Ek = E
eU = hc/λ
Odavde dobijamo traženi izraz za talasnu dužinu:
λ = hc/eU
Hvala vam puno. Trebaju mi
Hvala vam puno. Trebaju mi jos resenja za 1,3,4,6 zadatak.
Posebno mi je vazan ovaj 4. zadatak jer mislim da bi nesto slicno moglo da nam bude na takmicenju.
Pogledaj teme na SH
Postoji tema sa zadatkom koji se odnosi na apsorbanciju (disocijacija indikatora...).
Liberté, egalité, fraternité!
Pa daj mi link od te teme
Pa daj mi link od te teme jer sam ja sve pretrazila na sajtu i nisam nasla.
Link
Ovde.
Liberté, egalité, fraternité!
Ovo nije taj zadatak. Nemam
Ovo nije taj zadatak. Nemam pojma o cemu se tu radi.
Uputstvo za zadatak br. 3.
Rešenje: Nađeš broj atoma u 10 g Al i podeliš sa brojem atoma po jednoj elementarnoj ćeliji.
Ne znam šta kod ovakvih zadataka može biti problem? Ako je to određivanje broja atoma po elementarnoj ćeliji, to se veoma lako računa. Elementarne ćelije kristala su četvorostrane prizme. Postoji 14 različitih tipova elementarnih ćelija koje su grupisane u 7 kristalnih sistema: kubna (prosta, površinski centrirana, prostorno centrirana), tetragonalna (prosta, prostorno centrirana), heksagonalna, rombična (prosta, prostorno centrirana, bazno centrirana, površinski centrirana), romboedarska, monoklinična (prosta, bazno centrirana) i triklinična.
Proste (jednostavno centrirane) ćelije imaju jedan atom po ćeliji. Atomi se nalaze samo u temenima (dakle njih 8 čini ćeliju), ali svako teme je zajedničko za 8 elementarnih ćelija:
(8 temena) * (1/8) = 1.
Prostorno (zapreminski) centrirane ćelije imaju dva atoma po ćeliji, jer atom u sredini ćelije pripada samo toj ćeliji:
(8 temena) * (1/8) + (1 centar) * (1) = 2.
Broj atoma po ćeliji za površinski centrirane ćelije je 4. Pored osam atoma u temenima, ove ćelije imaju i 6 atoma na stranama, a svaku stranu dele po dve ćelije:
(8 temena) * (1/8) + (6 strana) * (1/2) = 4.
Bazno centrirane ćelije imaju 2 atoma po ćeliji. Pored atoma u temenima imaju i 2 atoma na bazama prizme, a svaku bazu dele sa još jednom ćelijom:
(8 temena) * (1/8) + (2 baze) * (1/2) = 2.
Metali u čvrstom stanju su kristali, a njihova rešetka je najčešće prostorno centrirana kubna, površinski centrirana kubna ili heksagonalna.
Hvala na pomoci. Ja nisam
Hvala na pomoci. Ja nisam znala sa kojim brojem treba da podelim broj atoma u 10g aluminijuma.
resenje za 1 zadatak
nije tezak,samo nadjes odnos molova cinka i vodonika u prvoj jednacini a posle odnos molova kalcijum-karbonata i ugljen-dioksida u drugoj,pa odatle izrazis masu H2 i CO2 mreko molova.Zapremine nadjes preko proporcija,pa primenis obrazac za gustinu.Resenje je 0.83g/dm3
Zn + 2HCL=ZnCL2 + H2
CaCO3 + 2HCL=CaCl2 + CO2 + H2O
1:1=m/65:n(H2)
1:1=m/100:n(CO2)
m(H2)=m/65*2
m(CO2)=m/100*44
V(H2)=m/65*22.4
V(CO2)=m/100*22.4
p=m(H2)+m(CO2)/V(H2)+V(CO2) Resenje je 0.83g/dm3
Jasno je meni ceo postupak
Jasno je meni ceo postupak ali ja ne dobijem isti rezultat na kraju kad sve ove brojeve pomnozim i podelim.
Radio sam 3. i 5- zadatak, i
Radio sam 3. i 5- zadatak, i nikako da dobijem tačno rešenje. Da li neko može da postavi postupak? Hvala unapred.