Zagrevanjem CaCO3 se razlaze na CaO i CO2, gubitak u masi je u stvari nastali ugljen-dioksid.
CaCO3--->CaO+CO2
m(CO2)=120g*10/100=12g
iz reakcije se vidi da kada nastaje 44 g CO2, razlaze se 100 g CaCO3
, pa postavimo proporciju:
x:12g=100g:44g
x=27.27 g
m(CaO)=120-x=92.73g, to je masa kalcijum-oksida iz smese,
100%:y=120g:27.27g
y=22.725%
procenat CaO je jednak 100-y=77.275%
Zagrevanjem CaCO3 se razlaze
Zagrevanjem CaCO3 se razlaze na CaO i CO2, gubitak u masi je u stvari nastali ugljen-dioksid.
CaCO3--->CaO+CO2
m(CO2)=120g*10/100=12g
iz reakcije se vidi da kada nastaje 44 g CO2, razlaze se 100 g CaCO3
, pa postavimo proporciju:
x:12g=100g:44g
x=27.27 g
m(CaO)=120-x=92.73g, to je masa kalcijum-oksida iz smese,
100%:y=120g:27.27g
y=22.725%
procenat CaO je jednak 100-y=77.275%
Moze li neko jednostavnije
Moze li neko jednostavnije objasniti, ili samo da objasni taj gubitak kako se racuna? Molim vas :)