Odrediti vrednost n u smesi H(2)S(n) .Ova smesa kvalitativno sagori u vazduhu u kome je konc kiseonika povecana za 40 %.po zavrsetku reakcije gasna smesa sadrzi 9 mol azota i 5 mol anhidrida sumporaste kiseline.
resenje : 2,5.
40 posto je kiseonik a ostatak je azot iz tog odnosa izracunaj koliko imas kiseonika u reakciji, dalji podaci omogucavaju postavljanje koeficiojenata u reakciji a samim tim i odredjivanje indexa u formuli H2Sn.
Normalni atmosferski sastav vazduha iznosi 21% kiseonika, 78% azota i 1% ostalih gasova. Ako je procenat kiseonika povecan na 40%, znaci da ce procenat azota pasti na 100-40= 60%.
Gasna smesa po zavrsetku reakcije sadrzi 9 mola azota, koji nije reagovao sa H2Sn, pa odatle se racuna kolicina kiseonika iz proporcije 60:40=9:x , x=6 mola kiseonika.
Sada se iz reakcije: H2Sn + (2n+1)/2 O2 = nSO2 + H2O , nadje vrednost n.
(2n+1)/2 : n = 6 : 5 , jer je odnos broja molova kiseonika i anhidrida sumporaste kiseline 6:5. n=2.5
40 posto je kiseonik a
40 posto je kiseonik a ostatak je azot iz tog odnosa izracunaj koliko imas kiseonika u reakciji, dalji podaci omogucavaju postavljanje koeficiojenata u reakciji a samim tim i odredjivanje indexa u formuli H2Sn.
Sciencia est potencia
Ali meni je problem
Ali meni je problem reakcija.Otkud tu azot?
Normalni atmosferski sastav
Normalni atmosferski sastav vazduha iznosi 21% kiseonika, 78% azota i 1% ostalih gasova. Ako je procenat kiseonika povecan na 40%, znaci da ce procenat azota pasti na 100-40= 60%.
Gasna smesa po zavrsetku reakcije sadrzi 9 mola azota, koji nije reagovao sa H2Sn, pa odatle se racuna kolicina kiseonika iz proporcije 60:40=9:x , x=6 mola kiseonika.
Sada se iz reakcije: H2Sn + (2n+1)/2 O2 = nSO2 + H2O , nadje vrednost n.
(2n+1)/2 : n = 6 : 5 , jer je odnos broja molova kiseonika i anhidrida sumporaste kiseline 6:5. n=2.5