Koliko ima molova natrijum nitrata u jednom litru rastvora dobivenog mesanjem 50 ml rastvora koji sadrzi 20 g/mol natrijum nitrata i 350ml rastvora iste supstance koja sadrzi 36 g/l?(Na=23,N=14)
1)0,70
2)0,65
3)0,60
4)0,55
5)0,40
Tacan odgovor 5. Ja uvek dobijem 0,49 :( Jel moze neko da mi uradi,mozda radim pogresno :(
powered by Drupal
Poslednji deo zadatka moze
Poslednji deo zadatka moze da se uradi tako sto postavis jednostavnu proporciju 36:1000=x:350 Ali prvi deo zadatka nije lepo napisan ili je greska u kucanju, tj. nema koncentracije uopste.?
Sciencia est potencia
I rastvor 1 mol : 85 g/mol
I rastvor
1 mol : 85 g/mol = x mol : 20 g/,ol
x=0.24 mol=n1
II rastvor
36g : 1 l = x g : 0.35 dm3
x=12.6 g
m=12.6g
n=m/M
n2=0.15mol
n=n1+n2
n=0.24 + 0.15 = 0.39 mol