Zamolila bih vas da mi pomognete. Upisala sam vanredno cetvrtu godinu hemijske skole, sa kojom nemam dodirnih tacaka vec 11 godina. Sve ono sto sam znala otislo je u zaborav.
Moze li neko da mi objasni kako da resim sledece zadatke:
Izracunati potrebnu masu vode i soli za pripremanje 175g rastvora NaCl masenog udela 13%
Koliko je potrebno grama NaCl za pripremanje 250 cm3 cija je kolicinska koncentracija 1,5 mol/dm3
Koliko je potrebno rastvora amonium hidroksida masenog udela 25% cija je gustina 0.907 g/cm3, za pripremanje 150g rastvora NH4OH ciji je maseni udeo 9%
Koliko je potrebno rastvora HCl cija je koicinska koncentracija 0,5 mol/dm3 za pripremanje 300 cm3 rastvora kolicinske koncentracije 0,2 mol/dm3
Znaci, apsolutno nista ne znam.
Velika mi vajda sto imam napisane formule kad ne znam sta je c, M, W, n...
Unapred hvala svima koji imate zivaca za ovo :)
powered by Drupal
Ja sad nemam vremena za ovo
Ja sad nemam vremena za ovo da radim veceras,jel vam hitno?Posto spremam kolokvijum?
Sutra,mogu da uradim,ako vec neko ne uradi do tada.
M-Molarna masa
c-kolicinska koncentracija
W-maseni udeo
n-kolicina supstance
P.S. Ovo nije analiticka hemija..:)
Ne, nije mi bas toliko
Ne, nije mi bas toliko hitno.
Treba mi za petak.
hm...nije analiticka?
odgovor
Evo pomoci za prvi i drugi zadatak:
Dakle, masa rastvora je 175 g. a maseni udio je 13%, odnosno 0,13.
Iz formule za maseni udio: omega=masa supstance/masa rastvora, nalaziš da je masa supstance(soli)= omega*masa rastvora, pa je to u ovom slučaju: m(NaCl)=0,13*175=22.75g
Sada kada imamo masu soli. lako je izračunati masu vode.
Rastvor se sastoji od vode i soli. pa je ukupna masa rastvora jednaka zbiru mase vode i mase soli, odnosno:
masa rastvora=masa soli+ mvode,
odakle nalaziš da je m(H2O)=175g-22.75g= 152,25g
Sada drugi zadatak:
Imaš vormulu da je c=n/V.
U poznatim podacima imaš da je V=0.25dm3, a c=1.5mol/dm3.
Iz formule je lako naći da je n=c*V=0,375mol
Sada imaš formulu n=m/M, pa je m=n*M.
Molarna masa za NaCl je 58,5 g/mol.
Pa je m=0,375mol*58,5g/mol, a to je 21,94g
Puno, puno, puno ti
Puno, puno, puno ti hvala
Lepo si mi sve to razlozio tako da cu moci dalje sama da vezbam
Znam da je to vama "k`o dobar dan", ali ja se trenutno u svetu hemije osecam kao da sam sa kruske pala :)
cetvrti zadatak ( pojma nemam da li sam ga dobro uradila)
c1 (HCl)= 0,5 mol/dm3
V2 = 300 dm3
c2(HCl)= 0,2 mol/dm3
V1= 0,2mol/dm3 * 300cm3/ 0,5mol/dm3= 120cm3
Tačno je
Tačan ti je ovaj zadatak!