Posto je alkohol 100%(apsolutan), a imamo njegovu gustinu i zapreminu, dobicemo masu:
m=D*V
m=0,79 g/cm3 * 20 cm3
m(C2H5OH)=15,8g
Sada cemo naci odnos masa etil-alkohola i natrijuma uopste:
m(C2H5OH) : m(Na) = 46 : 23 /:23
=2:1
Odmah se vidi da je u podacima iz zadatka natrijum u visku, pa postavljamo proporciju:
2g:1g=15,8g:xg
2x=15,8; x=7,9g(Na koji stupa u reakciju sa 15,8 g etanola.)
sad mi nista nije jasno o.O ja u stvari trazim zapreminu vodonika koji se dobija, a ne natrijuma, a uz to sad sam pronasla reakciju koja glasi:
2C2H5OH + 2Na---> 2C2H5ONa + H2
Da li bi mogao da ispises do kraja, izvini sto davim?
Upravo to je ta reakcija:
2C2H5OH + 2Na----> 2CH3CH2ONa + H2
*Napisi negde strukturno etil-alkohol, i onda samo iz one OH grupe umesto vodonika napisi Na i to je to jedinjenje, natrijum-alkoholat.*
Sada da bi izracunala zapreminu H2 koji se izdvaja u ovoj reakciji naravno, koristimo stehiometriju.
2C2H2OH + 2Na---->2CH3CH2ONa + H2
.......................7,9g...................................xmol
.......................46g....................................1mol
xmol(H2)=0,17mol(H2)
V=n*Vm=0,17mol*22,4dm3/mol=3,808dm3(H2) to pomnozi sa hiljadu da dobijes cm3.
Evo ja cu pokusati ovo da
Evo ja cu pokusati ovo da uradim:
Posto je alkohol 100%(apsolutan), a imamo njegovu gustinu i zapreminu, dobicemo masu:
m=D*V
m=0,79 g/cm3 * 20 cm3
m(C2H5OH)=15,8g
Sada cemo naci odnos masa etil-alkohola i natrijuma uopste:
m(C2H5OH) : m(Na) = 46 : 23 /:23
=2:1
Odmah se vidi da je u podacima iz zadatka natrijum u visku, pa postavljamo proporciju:
2g:1g=15,8g:xg
2x=15,8; x=7,9g(Na koji stupa u reakciju sa 15,8 g etanola.)
Dalje mozes sama......:)
Obscurum per obscurius!
sad mi nista nije jasno o.O
sad mi nista nije jasno o.O ja u stvari trazim zapreminu vodonika koji se dobija, a ne natrijuma, a uz to sad sam pronasla reakciju koja glasi:
2C2H5OH + 2Na---> 2C2H5ONa + H2
Da li bi mogao da ispises do kraja, izvini sto davim?
Naravno da ne davis, ovo i
Naravno da ne davis, ovo i sluzi za to :D :
Upravo to je ta reakcija:
2C2H5OH + 2Na----> 2CH3CH2ONa + H2
*Napisi negde strukturno etil-alkohol, i onda samo iz one OH grupe umesto vodonika napisi Na i to je to jedinjenje, natrijum-alkoholat.*
Sada da bi izracunala zapreminu H2 koji se izdvaja u ovoj reakciji naravno, koristimo stehiometriju.
2C2H2OH + 2Na---->2CH3CH2ONa + H2
.......................7,9g...................................xmol
.......................46g....................................1mol
xmol(H2)=0,17mol(H2)
V=n*Vm=0,17mol*22,4dm3/mol=3,808dm3(H2) to pomnozi sa hiljadu da dobijes cm3.
Obscurum per obscurius!
Naravno ovo moze da se uradi
Naravno ovo moze da se uradi i sa masnom etanola iz zadatka....:D
Obscurum per obscurius!
hvala ti puno, puno,
hvala ti puno, puno, puno!!!! ^^
A odakle se dobije ovih 46g
A odakle se dobije ovih 46g što su uvrštene u drugu proporciju
Masa etanola je 46g :)
Masa etanola je 46g :)