Pomesano je 15g SO2 i 15 g O2.Odrediti koliko cm3 SO3 nastaje u reakciji SO2+O2-->2SO3 .Koji reaktant je u visku i koliko grama?
SO2+O2------------->2SO3
n(SO2)=ms/Mr=15/64=0.234 mol
n(O2)=ms/Mr=15/32=0.469 mol
posto je iz jednacine odnos molova SO2 i O2 1:1 u visku je kiseonik pa je broj molova
n(SO3):n(SO2)=2:1
n(SO3)=n(SO2)*2/1=0.234*2/1=0.468 mol
1 mol------------------22.4 dm3
0.468 mol---------------x dm3
x=0.468*22.4/1=10.48 dm3=10480 cm3 SO3
n(O2)=0.468-0.234=0.234 mol
u visku je ms=n(O2)*Mr=0.234*32=7.488 g
Jednacina nije dobro izjednacena!
U pravu si nisam ni obratila paznju na jednacinu. Evo ispravke zadatka
2SO2+O2----------------->2SO3
n(SO2)=15/64=0.234 mol
n(O2)=15/32=0.468 mol
u visku je O2 pa je n(O2)=n(SO2)/2=0.234/2=0.117 mol
n*(O2)=0.468-0.117=0.351 mol
ms=n*(O2)*Mr=0.351*32=11.23 g
n(SO3)=n(SO2)=0.234 mol iz jednacine
1 mol------------------------22.4 dm3
0.234 mol-----------------x dm3
x=0.234*22.4/1=5.242 dm3=5242 cm3 SO3
powered by Drupal
Reaktant
SO2+O2------------->2SO3
n(SO2)=ms/Mr=15/64=0.234 mol
n(O2)=ms/Mr=15/32=0.469 mol
posto je iz jednacine odnos molova SO2 i O2 1:1 u visku je kiseonik pa je broj molova
n(SO3):n(SO2)=2:1
n(SO3)=n(SO2)*2/1=0.234*2/1=0.468 mol
1 mol------------------22.4 dm3
0.468 mol---------------x dm3
x=0.468*22.4/1=10.48 dm3=10480 cm3 SO3
n(O2)=0.468-0.234=0.234 mol
u visku je ms=n(O2)*Mr=0.234*32=7.488 g
Jednacina nije dobro
Jednacina nije dobro izjednacena!
Reaktant
U pravu si nisam ni obratila paznju na jednacinu. Evo ispravke zadatka
2SO2+O2----------------->2SO3
n(SO2)=15/64=0.234 mol
n(O2)=15/32=0.468 mol
u visku je O2 pa je n(O2)=n(SO2)/2=0.234/2=0.117 mol
n*(O2)=0.468-0.117=0.351 mol
ms=n*(O2)*Mr=0.351*32=11.23 g
n(SO3)=n(SO2)=0.234 mol iz jednacine
1 mol------------------------22.4 dm3
0.234 mol-----------------x dm3
x=0.234*22.4/1=5.242 dm3=5242 cm3 SO3