Protijum (H-1) i deuterijum (H-2 ili D) izotopi su vodonik i jedinjenja koja grade ne bi se trebala po hemijskim osobinama razlikovati. No, primer kao što je "teška voda" (D2O) koja je otrovna jer narušava osetljive biohemijske procese u organizmu, pokazuje da razlike mogu biti značajne.
Naučnici su zamenom vodonikovih atoma piridina deuterijumom dobili piridin u kristalnom obliku koji se može od običnog piridina dobiti samo pri veoma visokim pritiscima. Možda bi ovakav piridin poboljšao delovanje mnogih lekova.
Priridin je heterociklično jedinjenje, šestočlani prsten sa 5 C i jednim N atomom. Na svakom C atomu je jedan atom vodonika. Zamenom 5 atoma vodonika deuterijumom dobija se piridin koji kristalizuje na -85oC. Njegova kristalna struktura značajno se razlikuje od strukture piridina sa H-1 izotopom. Istovremeno uz ovo otkriće, britanski naučnici otkrili su i da se običan piridin ponaša slično, ali tek pri veoma visokim pritiscima.
Zamena atoma vodonika deuterijumom dovodi do promene jačine interakcija između grupa atoma susednih molekula. Kako su ove interakcije veoma značajne za aktivnost lekova, izmenjen piridin mogao bi značajno poboljšati njihova svojstva. Kako je piridin osnovno jedinjenje za sintezu mnogih lekova, naučnici očekuju da će deuterizovai piridin pomoći da se proizvodu lekovi sa većim specifičnim dejstvom i sa manje neželjenih efekata.
Izvor:
- ScienceDaily, Januar 2009.
Novi komentari
Pre 1 godina 17 nedelja
Pre 3 godine 21 nedelja
Pre 4 godine 11 nedelja
Pre 4 godine 21 nedelja
Pre 4 godine 30 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja