Etin (acetilen) je prvi član homologog niza alkina, nezasićenih acikličnih ugljovodonika sa jednom trostrukom vezom. Nema izomera. Acetilen je linearan molekul sa sp hibridizacijom.
Osobine
- molekulska formula: C2H2
- Mr: 26,04
- naziv po IUPAC-u: etin
- T.K. (oC): -18
- T.T. (oC): -85
- gustina (g/cm3): 0,001607
- rastvorljivost: voda (1 zapremina), aceton (25 zapremina, pri 12atm 300 zapremina), alkohol i sirćetna kiseline (6 zapremina), benzen, etar
- standardna entalpija stvaranja (g): 227,4
- boja: bezbojan
Etin je vrlo reaktivno jedinjenje. Gori čađavim plamenom jer sadrži visok procenat ugljenika:
C2H2 + 2 1/2O2 -> 2CO2 + H2O
Etin se tihom oksidacijom teško oksiduje u dialdehid, jer se razlaže.

Sve ostale reakcije etina mogu se podeliti u supstitucije i adicije.
Supstitucione reakcije obuhvataju sve rekacije etina u kojima se raskida C-H veza. Etin je izuzetno slaba kiselina (pKa = 25) i njegovi atomi vodonika mogu se zameniti jonima metala. Nastaju soli - acetilidi.

Etin reaguje sa karbonilnom grupom gradeći nezasićene alkohole.

U adicione reakcije spadaju sve reakcije u kojima dolazi do delimičnog ili potpunog zasićenja trostruke veze. Najprostije su rekacije adicije vodonika, halogena i halogenvodonika koje se mogu odvijati u dva stepena. Adicijom HCl dobija se vinil-hlorid koji je važna sirovina.

Etin adira vodu i preko vinil-alkohola prelazi u etanal (acetaldehid). Reakcija je važna jer može služiti za dobijanje etanola, etanala i etanske kiseline.

Etin se može delimično zasititi polimerizacijom. Može polimerizovati na dva načina - linearno i ciklično. Ciklična polimerizacija etina pomoću katalizatora (gvožđe) važna je za sintezu benzena.

Dobijanje
Etin se u laboratoriji može dobiti eliminacijom, sintezom iz dihalogen derivata etana. Eliminacija se vrši alkalnim hidroksidima u etanolu.

Etin se industrijski može dobiti sintezom iz elemenata. Ova je retka jer je prinos vrlo mali, a utrošak energije veliki. Tehnički postupak (koristi se i u laboratoriji) jeste dejstvo vode na kalcijum-karbid. Kalcijum karbid se dobija iz lako dostupnih sirovina - koksa i kalcijum-karbonata.

Primena
Etin se u smeši sa kiseonikom primenjuje za autogeno zavarivanje. Sagorevanjem etina u čistom kiseoniku postižu se temperature preko 2500oC.
Najveću primenu etin nalazi u hemijskoj industriji za sinteztu mnogih jedinjenja - vinil-hlorida (polimerizacijom polivinilhlorid), acetaldehida, benzena, butadiena (dalje veštačke gume)...

Toksičnost
Čist etin deluje narkotički i čak se upotrebljava kao anestetik.
Literatura:
- "Organska kemija", Božidar Rožina
- "Organske sinteze", Živorad Čeković
- "Ugljovodonici", Svet hemije
Kako dobiti etin????
Interesuje me ako mezete da mi pojasnite malo bolje i precizinije za dobijanje etina eminacijom,sintezom dihalogena derivata etana????dali se etin moze dobiti iz etanola,ili kojim postupkom se dobija iz 1,2 etandiola(antifriza),a mislim da bi moglo reakcijom kocentrovane sumporne kiseline na etilen glikol gde kiselina oduzima vodu iz jedinjenja zato sto je jako dehidrataciono sredstvo i pri tome se disosuje a od ugljovodonicne grupe preostaje acetilen ?????