Sve monokarboksilne kiseline su konačni produkti oksidacije primarnih monohidroksilnih alkohola, sve osim jedne i najprostije - metanske. Metanska kiselina se na vazduhu lako oksiduje do nestabilne ugljene koja se odmah raspada na CO2 i H2O. Od ugljene kiseline izvode se zanimljivi i važni derivati. Hemijski se ponašaju kao i derivati organskih kiselina.

Oksidi ugljenika, sumporni derivati ugljene kiseline
Nestabilna ugljena kiselina se raspada na vodu i ugljenik(IV)oksid, konačan produkt energične oksdacije svakog ugljenikovog jedinjenja. Drugi ugljenikov oksid je nezasićeni ugljenik(II)oksid (CO). U okside ugljenika se ubraja i unutrašnji anhidrid malonske kiseline, ugljenik-suboksid C3O2 (CO=O=CO).
Kiseonik i sumpor su elementi sličnih osobina, tako zamenom atoma kizseonika s atomom sumpora dobijamo slična jedinjenja. Od ugljene kiseline se izvodi tritiougljena (H2CS3), a od CO2 ugljendisulfid (CS2), važan rastvarač.
Halogen derivati ugljene kiseline
Halogen derivati ugljene kiseline su derivati kod kojih je -OH grupa (jedna ili obe) zamenjena atomom halogena. Najvažnije jedinjenje ove grupe je gasoviti fozgen, dihlor derivat.

Estri ugljene kiseline
Estri ugljene kiseline dobijaju se reakcijom fozgena sa alkoholima. Vrlo su rektivni.

Amidi ugljene kiseline
Amidi ugljene kisdeline su njeni najvažniji derivati. Nastaju zamenom jedne ili više -OH grupa aminu grupom. Dva osnovna derivata su diamino derivat (urea, karbamid, mokraćevina) i amino derivat (karbamidska kiselina). Karbamidska kiselina nije stabilna, sli su poznate njene soli i estri.
Karbamid je prvo u laboratoriji sintetisano organsko jedinjenje (Wohler 1828). Danas se sintetiše na više načina, od kojih je tehnički preko CO2. Od uree se odvode brojni derivati, a prvi od njih nastaje zamenom kiseonika sumporom (tiourea) i pokazuje tautomeriju.

Od derivata uree su od većeg značaja ureidi (acil derivati) i produkti kondenzacije s oksalnom i malonskom kiselinom - kiseline zbog keto-enolne tautomerije.

Od derivata karbamidske kiseline najvažniji je semikarbazid (analitika aldehida i ketona). Poslednji amino derivat ugljne kiseline je guanidin.

Purini
Purini su derivati purina, koji teoretski nastaje kondenzacijom pirimidina i imidazola (heterocikli), ali nisu heterociklični spojevi, i srodni su donekle derivatima ugljne kiseline, posebno kondenzacionim produktima uree. Nekada su njihova jedinjenja ubrajana u alkaloide, ali to više nisu. Purin je bazno jedinjenje.

Najvažniji purini su mokraćna kiselina (keto-enolna tautomerija) pomoću koje je i određena struktura purina, jer se oksidacijom u kiseloj ili baznoj sredini dobijaju različita pirimidinska ili imidazolska jedinjenja. Od ostalih derivata tu su guanin i adenin (ulaze u sastav nukleinskih kiselina, a guanin pokazuje keto-enolnu tautomeriju), zatim teobromin i kofein (u čaju i kafi po kojima su i dobili ime).

Predstavnici derivata ugljene kiseline. Predstavnici purina
Derivati ugljene kiseline
Purini
Novi komentari
Pre 1 godina 17 nedelja
Pre 3 godine 21 nedelja
Pre 4 godine 11 nedelja
Pre 4 godine 21 nedelja
Pre 4 godine 30 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja