Postupnom oksidacijom polihidroksilnih alkohola nastaju vrlo zanimljive grupe jedinjenja. Mnoga od njih imaju važne uloge u prirodi te se izdvajaju iz prirodnih proizvoda. Najvažniji predstavnici ovih jedinjenja su monosaharidi i dikarbonske kiseline. Već oksidacijom prvog polihidroksilnog alkohola (v. tekst o alkoholima) dobijamo predstavnike novih grupa jedinjenja.

Aldehid-alkoholi, monosaharidi
Prvi produkat oksidacije glikola je hidroksietanal, te je on prvi homolog ovog niza. Oksidacija glicerola (1, 2, 3 propan-triol) može voditi ka 2, 3 dihidroksipropanal-u ili 1, 3 dihidroksipropan-2-on-u, prvim monosaharidima. Monosaharidi su prvi oksidacioni produkti polihidroksilnih alkohola. Hidrolizom u blago kiseloj vodi se ne mogu razložiti. Podlzažu dehidrataciji. Oni su veoma važna biogena jedinjenja, te će više o monosaharidima biti u nekom od tekstova iz oblasti biohemije. Sva ova jedinjenja se vrlo lako oksiduju, optički su aktivne supstance.

Dialdehidi, diketoni
Prvi član niza dialdehida je već pomenuti oksidacioni produkt glikola, etandial. Dobija se oksidacijom glikola pomću HNO3.
Oksidacijom dve sekundarne -OH grupe dobijaju se diketoni. Niži dialdehidi i diketoni su slatkaste tečnosti.

Hidroksi-kiseline
Potpunom oksidacijom (obično pomoću HNO3) jedne primarne -OH grupe polihidroksilnih alkohola nastaju hidroksi-kiseline. Položaj -OH grupe označava se brojevima. Optički su aktivne. Najvažnija hidroksi-kiselina je mlečna kiselina. Kiseonik na drugom atomu pojačava kiselost.

Aldehid-kiseline
Prvi član niza aldehid kiselina je oksoetanska kiselina. Ova jedinjenja (kao i svi aldehidi koji na drugom C-atomu nemaju vodonika) podlaže Canizzar-ovoj reakciji (istovremenoj oksidaciji i redukciji). Kiseonik na drugom atomu pojačava kiselost ovih kiselina.

Keto-kiseline
Prva α-keto kiselina je pirogrožđana i nastaje oksidacijom mlečne kiseline. To je tečnost neugodnog mirisa. Kiseonik na drugom atomu pojačava kiselost keto-kiselina. β-keto-kiseline su nestabilne jer su kod njih za jedan ugljnik vezane dve negativne grupe (karboksilna i karbonilna).

Dikarboksilne kiseline
Dikarboksilne kiseline su krajnji oksidacioni produkti diprimarnih alkohola. U prirodi su veoma rasprostranjene, te su dobile imena po biljkama u kojima se nalaze. Pri zagrevanju, kiseline preko 3 C atoma daju ciklične anhidride.
Prvi član niza je oksalna kiselina. To je veoma jaka organska kiselina (u 0,05 molarnom rastvoru disocira skoro kao sumporna). Jačina ove kiseline je uslovljena međusobnim delovanjem dve izuzetno negativne -COOH grupe. Ovo daje i određenu nestabilnost oksalnoj kiselini. Ovaj efekat manje je izražen kod njenih homologa.
Nezasićene dikarboksilne kiseline (sa dvostrukom vezom) pokazuju cis-trans izomeriju. Već dvostruka, a posebno trostruka veza povećavaju kiselost ovih kiselina. Dikarboksilne kiseline sa dvostrukom vezom oksidacijom prelaze u hidroksi dikarboksilne kiseline. To su čvrste, kristalne supstance.

Hidroksi dikarboksilne kiseline
Hidroksi dikarboksilne kiseline su produkti oksidacije polihidroksilnih alkohola sa više od dve -OH grupe. Optički su aktivne, kristalne supstance. Najvažniji predstavnici su im tartronska, jabučna, vinska, limunska i akonitna kiselina (nastala dehidratacijom limunske).

Ketodikarboksilne kiseline
Dobijaju se oksidacijom hidroksi dikarboksilnih kiselina. Prvi član niza je mezoksalna kiselina, a zatim oksaletanska koja postoji u keto i u enolnom obliku (enolni oblik pokazuje cis-trans izomeriju).

Aromatske hidroksi-kiseline
Aromatske hidroksi kiseline su hidroksi derivati aromatskih kiselina kod kojih je -OH grupa vezana neposredno za benzenov prsten. Hidroksi grupa daje im neke osobine fenola. Najvažnije ove kiseline su salicilna, protokateinska i galna. To su čvrste, kristalne supstance.

Polikarboksilne aromatske kiseline
Polikarboksilne aromatske kiseline teoretski nastaju supstitucijom atoma vodonika u benzeni karboksilnom grupom. Najvažniji pretstavnici ove grupe su tri izomerne dikarboksilne kiseline-ftalna (nastaje oksidacijom naftalena), izoftalna i tereftalna, kao i trikarboksilna-trimezinska (oksidacija mezitilena) i heksakarboksilna-melitna (oksidacija grafita pomoću HNO3 uz katalizu V2O5).

Literatura:
-"Organska hemija", Prof. dr Božidar Rožina, skripta Fakulteta polj. znanosti Sveučilišta u Zagrebu
Predstavnici oksidacionih produkata polihidroksilnih alkohola
Monosaharidi
Dialdehidi, diketoni
Hidroksi-kiseline
Aldehid-kiseline
Keto-kiseline
Dikarboksilne kiseline
Hidroksi dikarboksilne kiseline
Katodikarboksilne kiseline
Aromatse hidroksi-kiseline
Polikarboksilne aromatske kiseline
Novi komentari
Pre 1 godina 17 nedelja
Pre 3 godine 21 nedelja
Pre 4 godine 11 nedelja
Pre 4 godine 21 nedelja
Pre 4 godine 30 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja
Pre 4 godine 35 nedelja